Türk Cehennemi Fıkrası

Türk Cehennemi

Ne zaman piyasaya çıkan bir iş eleştirilse hemen sahiplerince herkesin ayağını tutup birbirini aşağı çektiği o meşhur Türk Cehennemi tasviri yapılarak savunma mekanizması başlatılır. Bu klasikleşen argüman ne yazık ki objektifliğimizi de yitirip daha iyi işlerin oluşmasındaki engellerden biri.

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaş yine benzer bir şekilde isyan edince ona katılmadığımı ve benim bildiğim bir Türk Cehennemi’nin farklı olduğunu söyledim. Ona anlattığım cehennemi sizinle de paylaşayım isterim:

İki arkadaş alkollü bir gecenin sonunda trafik kazası geçirip ölürler. Yukarı çıkar çıkmaz da doğal olarak cehennem girişine yönlendirilirler.

Zebani kapıda sorar: Türk Cehennemi’ne mi gitmek istersiniz, Avrupa Cehennemi’ne mi?

Bizim Türkler hemen uyanıklık taslayarak “Farkı nedir?” diye sorarlar.  Zebani: “Türk Cehennemi’nde her gün bir kova bok yersin, Avrupa Cehennemi’nde ise bir kaşık” diye cevaplar.

Bizimkilerden biri hemen “Türklük de bi yere kadar arkadaş, ben Avrupa Cehennemi’ne gidiyorum.” der. Diğeri ise milliyetçi bir vatandaş olarak “Ne olursa olsun, ben Türküm, uğruna her gün bir kova boku da yerim” der.

Aradan seneler geçer. Avrupa Cehennemi’ndeki kişi her gün iyi giyimli bir garsonun gümüş kaşıkta sunmasına rağmen bir türlü alışamadığı bu cezadan sürekli şikayet etmektedir. Diğer yandan da için için arkadaşını merak eder. “Ben bir kaşık boku yiyemiyorum, bu her gün bir kova bok yemeye nasıl dayanıyor?” diye. Daha fazla dayanamayıp Türk Cehennemi’nin kapılarına dayanır ve içeriye bir bakar ki, içerideki herkes mutlu mesut yaşıyor, halaylar çekip eğleniyor.

Arkadaşını çağırıp sorar: “Ben bir kaşığı bir günde zor yiyorum, siz nasıl bitiriyorsunuz her gün bir kova boku ve nasıl böyle mutlu kalabiliyorsunuz?”

Arkadaşı pişkin pişkin cevaplar:

“Hacı,  adı üstünde burası Türk Cehennemi, burada bok olsa kova bulunmaz, kova bulunsa bok olmaz. Yıllardır bir bok yiyemedik gitti.”

Kısacası havanda su dövmeye bayılıyoruz milletçe ama burası Türk Cehennemi. Halinizden memnun iseniz sorun yok, içinde kalmak veya burayı cennete dönüştürmek yine sizin elinizde.

1 Comment

  1. vahitReply27 Şubat 2019 at 17:56 

    Ya bizim cehenem böyle olacak ki…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.