Geleneksel Yeni Medya

Eski Kavga, Yeni Oyuncular

Internet ve geleneksel basın dünyasının yolları ne zaman kesişse hep aynı kavga yaşanıyor. Eski kuşak basın şirketleri, son derece dinamik ve hızla karlılığını arttıran yeni nesil medya temsilcilerine karşı rekabete giriyor. Genellikle de savaşın galibi yeniler oluyor. Çünkü onlar için içerik konusunu çözmek, elinde güçlü içerik olan geleneksel şirketlerin bu yatırım için gereken teknoloji ve anlayış konusunu çözmesinden çok daha kolay.

Örneğin Apple, müzik şirketlerinden çok daha becerikli çıktı ve bugün müzik piyasasının kontrolü o ve YouTube‘un elinde. Google, gösterdiği içeriğin yanına aldığı reklamlardan milyarlarca dolar kazanırken, o içerikleri hazırlayanlardan bazıları, mesela gazete ve dergiler hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Son senelerde hızla yükselerek mobil ile birlikte dijital reklamın merkezine oturan video içeriği ile ilgili bir dostumla sohbet ederken biraz geçmişe dönüp yolculuğun ilk zamanlarına gittik.

Google’ın zamanında herkese astronomik gibi görünen bir rakam (1,65 milyar dolar) harcayarak satın aldığı YouTube ile, Apple’ın ise tıpkı müzik sektöründe yaptığı gibi film ve TV yapımlarıyla iTunes Store’da bu işten para kazanmaya çalışırken eski kuşak temsilcilerinden (NBC ve News Corp) 2007’de büyük bir hamle gelmişti: Hulu.

İnternet dünyasındaki uzmanlar(!) bu atağın fiyasko olacağını düşünürken tam tersi oldu. Açıldıktan 1 yıl içinde lider konuma ulaşan Hulu’nun şu an Netflix gibi dizi yapımcılarının kapısında yattığı başarılı dönüşümler yakalayan dişli rakipleri mevcut ama hala avantajlı konumunu koruyarak iyi para kazanıyor. Nedeni ise çok basit: kaliteli içerik.

YouTube ve benzerlerinin içeriği zengin, ama reklam verenler açısından bunun önemli bir kısmı değersiz. Çünkü halen reklam verenler  internet kullanıcılarının hazırladığı içeriği belirsiz videoların önünde olmaktansa  kaliteli prodüksiyonlarda yer almayı tercih ediyor. Evet kediler çok şirin ama reklamım Game of Thrones dururken neden kedi videosunda gözüksün ki?

Çok geçmeden Youtube’da kendini bu gerçekliğe adapte ederek yepyeni gelir modelleri ile karlılığını sürekli arttırdı. Her ne kadar eski kuşaklar yeni pazarla rekabet ederken içerik avantajını kullansalar da karşısındaki yeni kuşak çok daha hızlı hareket ederek evrimlerini hızla gerçekleştirip konuyu birkaç adım öteye taşımayı başarıyorlar. Hulu gibi oyuncular ısrarla YouTube ve benzerlerini rakip olarak görmediklerini söylese de esas kurbanları arkalarında bıraktıkları klasik mecraları oluyor. Artık aklınıza gelebilecek her türlü içeriği yüksek kalitede internetten izleme imkanı varken, kim onlarca para vererek TV aboneliklerine devam eder ki?

Peki bundan nasıl bir ders çıkarılmalı? Öyle görünüyor ki eski kuşak hala izleyiciyi ekran başına çekmenin ve bundan para kazanmanın yöntemlerini iyi biliyor. Ama karşılarındaki yeni oyuncular ise onların hantallığına karşılık baş döndürücü bir hızla ve yepyeni modellerle hala onlardan çok daha fazla parayı daha kısa sürede kazanıyorlar. Eski-Yeni Medya savaşı yeni alanlarda sürse de üstünlük ve gelecek, kaliteli içeriği iyi sunumla birleştirenlerde olacak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.