2011 Yılı Özeti

2011’in İzdüşümleri

Her yıl adet olduğu üzere yeni yılın ilk saatlerinde, geride bıraktığımız yılın genel bir panaromasını çıkartmaya başladım. Her anı dolu dolu geçen ve birkaç istisna dışında hep yüzümü güldüren bir yıl oldu 2011. Yine her sene olduğu gibi bu yılı da tek kelimeyle tanımlamayacaksam, o kelime kesinlikle değişim olacak.

İlk gençliğimden beri beklediğim 30 yaşıma ulaşmış ve şiddetli yıkımlarla dolu bir yıl olan 2009’un ardından herşeyi yeniden kurmaya başladığım 2010’u bitirmiştim. 2011 tam da temellerini atmaya başladığım bu yeni hayatın meyvelerini toplamaya başladığım yıl oldu. Değişim hayatımın her alanında öyle bir hızla yaşandı ki şimdi geriye dönüp baktığımda arkamda bambaşka bir adam bıraktığımı görüyorum.

Çevre ve aile ile başlayan değişim, iş hayatında da baş döndürücü bir hızla devam etti. 2011’in en önemli değişimi, bir süre ayaklarımı uzatıp dinlenmeye çekildiğim internet odaklı işlerin içine eskisinden çok daha yoğun bir şekilde girmem oldu. Önce aktif göreve -biraz da nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde- adım adım geri döndüm. Sonra ise bu süreç eskisinden daha da yoğun olacak şekilde yeni ortaklıklar ve yeni yatırımlarla üzerimdeki yükü neredeyse üçe katlayacak şekilde çılgın bir yol haritasına dönüştü. 2012 biraz da bu açılımların ve yeni risklerin yılı olacak benim için. Anlaşılan işkolikliğim henüz tedavi edilmemiş durumda.

Hayatımın merkezindeki kadına da elveda dedikten sonra girdiğim yeni dönemeçte hem aile, hem de çevremde yine değişim kaçınılmaz oldu. Hayatımdaki hırsızların temizlenmesinin ardından arkadaşlık ve dostluk kavramları netleşmiş, “az ama öz” bir çevre ile eşeğin gölgesinden uzakta, sakin ve huzurlu zamanlar geçirdim bu yılda. Bu eşsiz zamanların değeri benim için paha biçilemez. Yeni yılda bu zamanları arttırarak içimdeki huzuru daha fazla beslemeyi ümit ediyor ve bu vesileyle onları bir kez daha sevgiyle anıyorum.

Yukarıdaki minik özetlerin haricinde onlarca irili ufaklı bir çok değişim, görüntümden yaşam biçimime, dünya görüşümden karar prensiplerime kadar hemen her şeyi bambaşka bir hale getirdi. Hayatımın ilk yarısının sonuna yaklaştığım bu günlerde ikinci yarı için artık kendimi fazlasıyla hazır hissediyorum. Bütün detayları burada yazıp da sizi daha fazla sıkmayayım. Merak edenler  ipuçları ve detayların izlerini 2011 arşivinde sürebilirler.

2012 her ne kadar yeni açılımlar ve risklerin yılı olacak gibi gözükse de hayattan edindiğim en önemli tecrübe: sizin planlarınınzın, kaderin eliyle kıyaslandığında ne kadar da etkisiz olduğudur. Bu nedenle yeni yıla dair yegane ümidim: hayatımın ilk yarısında aldığım ders ve tecrübelerin ikinci yarıda yoluma ışık olmasıdır. Sözü John Lenon‘un eşsiz tespitiyle bitirelim:

Hayat, biz gelecek için planlar yaparken başımızdan geçenlerdir.

Yeni yıl hepinize sağlık ve mutluluk getirsin.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.